2415/174
Dansk barok bæger af nålepunslet sølv, forside graveret med bladkartouche hvori ejerinitialer HHV MAD 1751, bagside graveret med profilerede kartoucher hvori blomster. Mester Joen Joensen, borgerskab i Næstved 1712, død 1756. Vægt 112 g. H. 8,5 cm.
Ud fra bymærket er bægeret stemplet i Næstved 1712.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, inklusive enkelte ridser og mærker samt lidt ujævn rund form.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud