2139/544
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Shaker”. Spisebord af massiv eg. Model 6286. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1998. H. 72. L. 195. B. 97.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud