2310/​70

Harald Foss (f. Fredericia 1843, d. Frederiksberg 1922)

“Forblæste træer, Asnæs”. Sign. H. Foss. Aug. 1882. Asnæs. Olie på lærred. 38×59. (70)

Udstillet: Foreningen for National Kunst.

Proveniens: Tidligere i grosserer Julius Just' samling, dennes auktion nr. 223. Winkel & magnussen 1937, nr. 38. ARB auktion 448, 1983 nr. 301.

Behov for let overfladerensning. Enkelt stifthul. Enkelt mindre retouchering.

Ældre malerier, møbler og varia, 6. marts 2023

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag