2206/679
Lars Nielsen (f. Mygdal sogn 1893, d. Hjørring 1965)
Snelandskab med rødt hus. Sign. Lars Nielsen, Løkken, 1926. Akvarel på papir. Lysmål 48×64.
Håndteringsmærker samt små pletter (også på glasset). Farverne er formentlig falmet. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 8. februar 2022
Vurdering
Hammerslag