Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
Pantomimeteatret i Tivoli, ca. 1940–43. Sign. Heerup. Olie på lærred. 136×220.
Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af nuværende ejers bedsteforældre, som var bekendte af Heerup. Heerup malede billedet i anledning af bedsteforældrenes bryllup. En anden inspiration kan have været Tivolis 100 års jubilæum i 1943. Den skæggede herre til venstre repræsenterer de ældre abonnenter og abonniner. Den smokingklædte herre er kapelmester Elo Magnussen. Forgrundsfigurerne er “swing-pjattere”, som danser jitterbug, bl. a. Heerup i blomstret habit, Mille Heerup og den nuværende ejers bedstemor i rødt. Maleriet har siden tilblivelsen været i samme families eje, bl.a. i U.S.A., og er ikke tidligere udbudt til salg. Maleriet har fra 1992 været deponeret på Kunstmuseet Trapholt i Kolding. Her har det udsmykket museets café i midten af 1990'erne og desuden indgået i flere ophængninger af museets permanente samling.
Udvalgt kunst, 27. februar 2007