1949/751
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Krydderisæt af massiv teak. Bestående af en peberkværn, et saltkar, en sennepskrukke med tilhørende ske samt en bakke. Udført og bakken stemplet hos Kay Bojesen, Denmark. H. 2,2–8,5. (5)
Litteratur: Lars Hedebo Olsen: “Kay Bojesen - Linjen skal smile”, peberkværnen ill. s. 158.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Sennepskrukke med senere glasindsats.
Moderne kunst og design, 3. december 2019
Vurdering
Hammerslag