1949/​751

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

Krydderisæt af massiv teak. Bestående af en peberkværn, et saltkar, en sennepskrukke med tilhørende ske samt en bakke. Udført og bakken stemplet hos Kay Bojesen, Denmark. H. 2,2–8,5. (5)

Litteratur: Lars Hedebo Olsen: “Kay Bojesen - Linjen skal smile”, peberkværnen ill. s. 158.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Sennepskrukke med senere glasindsats.

Moderne kunst og design, 3. december 2019

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK