2427/252
En samling musselmalet porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Kgl. P., B&G m.fl. 19.-20. årh. (6)
Bestående af:
En chokoladekop og to kagetallerkener nr. 181. Den Kongelige Porcelainsfabrik.
Plat de menage. B&G.
To saltkar. Tysk producent.
Saltkar med reparationer og mindre afslag på kanter. Chokoladekop med brændingsfejl indvendigt. Den ene kagetallerkene vipper. Plat de menage mangler låg, mindre uregelmæssigheder fra produktionen.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. juli 2024
Vurdering
Hammerslag
19 bud