En samling musselmalet porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Kgl. P., B&G m.fl. 19.-20. årh. (6)
Bestående af:
En chokoladekop og to kagetallerkener nr. 181. Den Kongelige Porcelainsfabrik.
Plat de menage. B&G.
To saltkar. Tysk producent.
Saltkar med reparationer og mindre afslag på kanter. Chokoladekop med brændingsfejl indvendigt. Den ene kagetallerkene vipper. Plat de menage mangler låg, mindre uregelmæssigheder fra produktionen.
980695 | ||
508386 |