876/​29

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

Portræt af maleren Jørgen Roeds datter Helene Roed, gift Nyblom (1843–1926). Olie på lærred. 63×50.

Udstillet: Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, “Utställning av dansk Konst från 1800-talets förra hälft”, 1922 nr. 170, tilhørende kunsthandler Martin Grossell. Kunstforeningen, “Dansk Kunst 1855–1885”, 1975 nr. 13. Nivaagaards Malerisamling, “Marstrand på Nivaagaard”, 1992 nr. 89.

Proveniens: Ifølge oplysninger på blændrammen givet af Poul Marstrand, malerens søn, til Holger Roed, bror til den portrætterede. Kunsthandler Martin Grosells malerisamling, dennes auktion, Winkel & Magnussen 114, 1932 nr. 96. Ingeniør Johan Petersens malerisamling, dennes auktion, Winkel & Magnussen 180, 1935 nr. 82, afb. s. 24. Bruun Rasmussen auktion 141, 1966 nr. 202, afb. s. 35.

Portrættet er en studie til Leonora i Ludvig Holbergs komedie: “Det lykkelige skibbrud”, V. akt. Ny Carlsberg Glyptotek ejer det færdige maleri med målene 90×127. I sine ungdomserindringer fortæller Helene Roed, at hun stod model til Leonora, og Marstrand arrangerede hendes hår, så det passede til Holbergs tid.

Malerier, 28. november 2017

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK