2025/​8580

Popov Porcelainsfabrik

“Skt. Vladimir Orden Servicet” - russisk porcelænskurv af porcelæn, dekoreret i farver og guld med bånd og kors fra Skt. Vladimir Ordenen samt bladværk, center ligeledes dekoreret med korset fra samme orden. Popov Porcelainsfabrik, ca. 1830. H. 10. Diam. 28,5.

Mindre aldersslitage, bl. a. slidt forgyldning, et afslag med afslag klistret på øverste kant, de to håndtag skåret af og her genopmalet.

Russisk tema, 15. juni 2020

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK