Maurice Estève (f. Culan, Cher 1904, d. sst. 2001)
“Safranda”, 1969. Sign. Estève, Ep. D'A. Litografi i farver. Lysmål 55×54.
Litteratur: Vallier nr. 49.
Original stand. Fugtskjolder på bagsiden; umiddelbart ikke synlige på selve trykket. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020