Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Et sæt på fem tre-benede stole af eg med kopstykke af teak, betrukket i sæder med lyst uld. Udført for Lem Bolighus. Ca. 1955. (5)
Tretommerparken, Risskov Aarhus blev indviet i 1955. Her præsenterede Lem Bolighus Aarhus stolen i det prøvemøblerede hus.
Litteratur: Aarhus Stiftstidende 22. oktober 1955.
Litteratur: Illum-Wikkelsø-Design.com, nr. 115.
Ny designer tilknyttet 04.01.23. PT
Almindelig brugsslitage. Nogle løse samlinger.
Moderne kunst og design, 23. september 2014