1439/​674

Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)

Et sæt på fem tre-benede stole af eg med kopstykke af teak, betrukket i sæder med lyst uld. Udført for Lem Bolighus. Ca. 1955. (5)

Tretommerparken, Risskov Aarhus blev indviet i 1955. Her præsenterede Lem Bolighus Aarhus stolen i det prøvemøblerede hus.

Litteratur: Aarhus Stiftstidende 22. oktober 1955.

Litteratur: Illum-Wikkelsø-Design.com, nr. 115.

Ny designer tilknyttet 04.01.23. PT

Almindelig brugsslitage. Nogle løse samlinger.

Moderne kunst og design, 23. september 2014

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK