2438/​962

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Y-stolen”. Armstol af patineret eg med sæde af flettet papirgarn. Model CH 24. Designet 1949. Udført og mærket hos Carl Hansen & Søn.

Y-stolen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 11, november 1950, s. 195.

Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk møbelkunstner”, 1965, s. 88–89.

Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 157.

Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 309.

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999", s. 113.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Pletter.

I Aarhus
Vur­dering

2.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

11 bud

853786 1.450 DKK
993102 (Autobud) 1.400 DKK
853786 1.400 DKK
993102 (Autobud) 1.350 DKK
853786 1.300 DKK
993102 (Autobud) 1.250 DKK
853786 1.200 DKK
993102 1.150 DKK
853786 1.100 DKK
61224 1.050 DKK
853786 1.000 DKK