2311/​97

Carla Colsmann Mohr (f. Frederiksberg 1887, d. 1974)

“Kjøbenhavn set fra det nye Amagerkvarter”. Sign. C. Colsmann 1913. Olie på lærred. 72×98.

Udstillet: Charlottenborg 1914 nr. 106.

Allerede i en tidlig alder begyndte Carla Colsmann Mohr på Tegneskolen for Kvinder drevet af malerne Charlotte Sode (1859–1931) og Julie Meldahl (1861–1946). I 1904, i en alder af 17 år, blev hun optaget på Kunstskolen for Kvinder, som i 1908 fusionerede med Akademiet. Her var hun elev af blandt andre maleren Viggo Johansen (1851–1935), og her fortsatte hun sin uddannelse indtil 1912. Påvirkningen fra undervisningen hos Viggo Johansen ses i mange af Mohrs tidlige værker, men i slutningen af sin tid på akademiet udviklede hun sin egen omhyggelige stil under udlandsrejser i Nederlandene og Frankrig og efter endt uddannelse i Italien. Med små, tætte penselstrøg byggede hun sine landskaber op, så de næsten fik et mosaikagtigt præg, hvilket også ses i nærværende billede. Mohr har udstillet nationalt på Charlottenborgs Forårs- og Efterårsudstilling og i Den Frie Udstillingsbygning m.fl., men hun har også udstillet uden for Danmarks grænser herunder flere steder i Sverige og i Berlin. Mohr kæmpede for bedre vilkår for kvindelige kunstnere, og var med i Kvindelige Kunstneres Samfund og drev sin egen malerskole i årene 1914–1928. Senere oprettede hun et legat i eget navn, som igennem en årrække blev uddelt til kvindelige kunstnere.

Lærred bør strammes op.

Ældre malerier, møbler og varia, 13. marts 2023

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK