H. G. F. Holm (f. Berlin 1803, d. København 1861)
“Forlystelsesteltene ved Charlottenlund”. Ca. 1830. Usigneret. Pen og vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 17×24,5.
Erik Housteds fortegnelse over Fattig-Holms malerier, 1994, nr. 6.022.
Litteratur: Erik Housted, “Fattig-Holm. Tre Guldalderskæbner”, 1994. Tegning afbildet fig. 185 s. 248
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 421, 1981 nr. 242.
Generelt i pæn stand dog let gulnet og med en smule foxing. Undersøgt i rammen.
Kunst på papir, 29. juli 2024
12 bud