2204/176
Peder Knudsen (f. København 1868, d. sst. 1944)
Bølgerne slår mod en klippekyst. Sign. Peder Knudsen 1920. Olie på lærred. 86×115,5.
En reparation. Mindre stødmærker. Enkelte krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022
Vurdering
Hammerslag