1249/518
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
Et sæt på fire stole med skaller af orange glasfiber, monteret på nyere dowel-stel af sortlakeret metal og bejdset træ. Model DSW. Designet 1950. Skaller udført hos Herman Miller. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 4. december 2012
Vurdering
Hammerslag