1413/36
Flisebord af guldstafferet fyrretræ, kaneleret sarg med skuffe, plade med 15 hollandske fliser af fajance, dekoreret i mangan med landskaber. Louis XVI form. Fliser 18. årh. Bord ca. 1900. H. 77. L. 77. B. 51.
Enkelte fliser med revner og mindre kanthak. Brugsslitage.
Ældre malerier og møbler, 24. marts 2014
Vurdering
Hammerslag
15 bud