1502/222
George III standur i kasse af mahogni. Messingskiven sign. Jn Walker Newcastle. England, ca. 1800. H. 220. B. 47. D. 23.
Gamle småskader og gamle småmangler ses flere steder. Revner i træet, særligt i underdelen. Nøgler, lodder og pendul medfølger. Bemærk venligst: Bruun Rasmussen garanterer ikke for urværkets fremtidige funktionsduelighed.
Ældre malerier og møbler, 5. januar 2015
Vurdering
Hammerslag