2021/722
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Høj urtepotteskjuler af lertøj modelleret i form af kvindeskikkelse med hat. Hattens øverste del aftagelig. Dekoreret med polykromt glaserede motiver på lysegrå base. Sign. Bjørn Wiinblad 79. H. 76,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Smuds. Figurens højre hånd har været knækket og limet.
Moderne kunst og design, 19. maj 2020
Vurdering
Hammerslag
32 bud