2132/​524

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Den Spanske Stol”. Armstol af eg, beklædt i sæde og ryg med patineret cognacfarvet kernelæder. Model 2226. Designet 1958. Udført og mærket med label hos Fredericia Stolefabrik i 1981.

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 136–37.

Litteratur: Frederik Sieck, “Dansk Møbelkunst”, s. 177.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Kernelæder med pletter og patina.

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

17.500 DKK
17.000 DKK
16.500 DKK
16.000 DKK
15.500 DKK
15.000 DKK