2005/​987

Atelier Petitot

Art deco loftlampe af patineret kobber, omkranset af seks blade af rosafarvet delvist sandblæst glas. Udført 1930'erne. H. 60. Diam. 54.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Kobber patineret. Vandretliggende glasplade øverst mangler.

Moderne kunst og design, 28. januar 2020

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

800 DKK

20 bud

(Autobud) 800 DKK
750 DKK
700 DKK
650 DKK
(Autobud) 600 DKK
550 DKK
(Autobud) 500 DKK
480 DKK
(Autobud) 460 DKK
440 DKK
(Autobud) 420 DKK
400 DKK
(Autobud) 185 DKK
180 DKK
175 DKK
170 DKK
165 DKK
160 DKK
155 DKK
150 DKK