2005/987
Atelier Petitot
Art deco loftlampe af patineret kobber, omkranset af seks blade af rosafarvet delvist sandblæst glas. Udført 1930'erne. H. 60. Diam. 54.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Kobber patineret. Vandretliggende glasplade øverst mangler.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
20 bud