Fritz Petzholdt (f. København 1805, d. Patras 1838)
Parti fra Harzen. Verso betegnet Harzen. 1830. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 26,5×34,5.
Udstillet: Kunstforeningen, “Fritz Petzholdt 1805–1838”, 1985 nr. 30.
Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling nr. 1363 (1927), nr. 1487 (1931), dennes auktioner, del VII, Winkel & Magnussen 135, 1933 nr. 157. Bruun Rasmussen auktion 381, 1978 nr. 96.
Mindre krakeleringer og retoucheringer. Afskalninger. Revne ca. 4 cm. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 31. juli 2023