Claude Venard (f. Paris 1913, d. Sanary-sur-Mer 1999)
Opstilling med fugle. Sign. C. Venard. Olie på lærred. 93×89.
Antageligt en del af udstillingen: “Ecole de Paris. Trois peintres: Buffet, Clavé, Venard. Un sculpteur: Couturier”, Galleri Tokanten, København. En udstilling arrangeret i samarbejde med Galerie Paul Hervieu, Nice, formentlig i 1950'erne. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021