1822/752
Kai Nielsen (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924)
Et par bogstøtter af delvis sortpatineret gips i form af lænket mand ved klippe. Sign. Kai Nielsen fecit 04. Betegnet hhv. højre og vestre. H. 23. (2)
Slitage på patinering.
Moderne kunst og design, 29. maj 2018
Vurdering
Hammerslag