2003/285
Tejne og to ølkrus af bemalet træ, det ene prydet med initialer og årstal anno 1792. 18.-19. årh. Tejne H. 29. L. 39. B. 34. Ølkrus H. 19 og 24. (3)
Tejne vipper. Fremstår med ornemhuller og frønnet træ, låget flækket, senere beklædt indvendig med stof. Afskalninger. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. januar 2020
Vurdering
Hammerslag