2109/​536

Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)

Et par skamler med svungen stel af teak, betrukket i sæde med sort skai. Udført hos Fritz Hansen. 1950'erne. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løs i samlingerne. Den ene med malerpletter på skai.

Moderne kunst og design, 2. marts 2021

Vur­dering

5.000 kr.

Hammerslag

9.000 kr.

14 bud

(Autobud) 9.000 kr.
8.500 kr.
(Autobud) 8.000 kr.
7.500 kr.
7.000 kr.
6.500 kr.
6.000 kr.
(Autobud) 5.500 kr.
5.000 kr.
(Autobud) 3.800 kr.
3.600 kr.
(Autobud) 3.400 kr.
3.200 kr.
3.000 kr.