2109/536
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
Et par skamler med svungen stel af teak, betrukket i sæde med sort skai. Udført hos Fritz Hansen. 1950'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løs i samlingerne. Den ene med malerpletter på skai.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud