905/​58

Cilius Andersen (f. Odense 1865, d. Frederiksberg 1913)

Interiør med en ung kvinde ved morgentoilettet. Sign. Cilius Andersen 1898. Olie på lærred. 82×60.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 241, 1969 nr. 3.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK