Konstantin Ivanovich Gorbatov (f. Stavropol 1876, d. Berlin 1945)
“Volga”. Russisk vinterlandskab med en solbeskinnet by. Sign. C. Gorbatoff. Olie på lærred. 80×110.
Betegnet på blændrammen med en tysk titel “Winter in Russische Provinz” samt her ligeledes en etiket med russisk tekst “En by ved vintertide”.
Udstillet: Carnegie Institute i Pittsburgh, PA, U.S.A., “The 25th Annual International Exhibition of Paintings”, 14. oktober - 5. december 1926 nr. 293.
Orientalsk, russisk og sølv, 8. juni 2012