2446/220
Samling af fire lommelærker af klar glas med hhv. landsoldat og Christian IX, én med patentprop. Hhv. 1/8 og 1/4 pot. Fyns Glasværk m.fl. 19. årh.s sidste halvdel. H. 16–18 cm. (4)
Proveniens: Ingeniør Arthur Erik Rasmussen
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering