2119/1050
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Tre figurer af patinerret diskometal i form af to havdrenge med flodhest og søslange samt siddende dreng på base af træ. Sign. Just A. eller monogram Denmark. Dessin 1680, 1697 og 2326. H. 10–21,5. (3)
Enkelte ridser og mærker. Træ med vandskjolder.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud