1502/700
Erik Wørts (f. Købehavn 1916, d. Herlev 1997)
Et sæt på seks armstole med stel af pattineret eg. Sæde og ryg udspændt med flet. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med rød uld. Formgivet 1953. Udført hos snedkermester Henrik Wørts. (6)
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 265.
Brugsslitage, ridser og mærker samt smuds. Enkelte stole med varmemærker, løse samlinger. Flet med defekter.
Moderne kunst og design, 6. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
15 bud