2016/71
Fransk lygteur af ibenholt og sortmalet træ, indlagt med lister af messing, skive med fløjl og timekrans og beslag af forgyldt bronze. 19. årh.s slutning. H. 54. B. 30. D. 16.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger. Løse lister.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020
Vurdering
Hammerslag