2441/​36

Et par lampetter af forgyldt bronze, hver med to svungne lysarme, rigt støbt med druer og bladværk. Rokoko form. 19. årh. H. 47 og 50. B. 25. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Senere udboret til el. Enkel skrue mangler.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK