2414/240
Ostindisk lågskål af porcelæn, europæisk sølvform, dekoreret i blåt med forgyldte skygger med blomster og ornamentik. To svungne hanke. Qianlong 1736–1795. Diam. 16,5 cm.
Afslag på korpusrand og ene hank. Forgyldning med slitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024
Vurdering
Hammerslag