2440/​6

Signeret farvepræsentationsfotografi af kong Olav V af Norge (1903–1989), afbildet i generalsuniform. Nederst kongens signatur, 'Olav R[ex]. Ramme beklædt med blåt skind, øverst med guldpræget krone. Rammen udført af H.M. Refsum, Oslo. Ca. 1970. Fotomål 19,5×15. Rammemål 33×23.

Olav V fødtes i 1903 født som dansk prins (Alexander), men blev norsk tronfølger, da hans far, prins Carl af Danmark, i 1905 valgtes til konge af det nye, selvstændige Norge.

Proveniens: Gave fra kong Olav V af Norge til ceremonimester ved det danske hof, kammerherre Ulf Gabel-Jørgensen (1925–2006). Ca. 1970.

Skindbeklædning med skrammer. Desuden almindelige håndteringstegn. Signaturen falmet.

I Lyngby
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?