2142/​708

Marcello Fantoni (f. Firenze 1915, d. 2011)

Tre vaser af stentøj dekoreret med brune glasurer. Sign. Fantoni, Italy. Den laveste vase desuden mærket 01655×142. H. hhv. 23,5, 27 og 29. (3)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

10 bud

3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK