2149/​9050

John Collett lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sølv, skive af hvid emalje med navn CAST BRANGWIN, værk signeret Jno Collet Chelsea og nummereret 406, graveret og gennembrudt balance kloben, kasser mærkede London 1801 og IB. Vægt i alt 131 g. Kassediam. 49/56 mm.

Proveniens: Privat samling

John Collet er registreret i Chelsea 1805–1821.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Skive med minimal hårlinje, reparation ved R. Ydre kasse kan ikke lukke tæt, tryk-knap slidt ned. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.

En privat samling lommeure, 6. december 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK