2412/579
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
“Studielampe”. Kugleformet væglampe af patineret messing. Skærm af opalglas. Udført 1940'erne hos Louis Poulsen. D. 19. Diam. 15.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Maling rester på messing.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud