1915/​7028

Dogon antilopemaske af patineret træ dekoreret med jordfarvet samt blåsort pigment. Dogon, Mali. L. med horn ca. 63 cm.

Proveniens: Ex. billedhugger Robert Jacobsens (1912–1993) samling.

Aldersrelateret slitage. Mindre krakeleringer.

Tribal art, 11. april 2019

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag