1915/7028
Dogon antilopemaske af patineret træ dekoreret med jordfarvet samt blåsort pigment. Dogon, Mali. L. med horn ca. 63 cm.
Proveniens: Ex. billedhugger Robert Jacobsens (1912–1993) samling.
Aldersrelateret slitage. Mindre krakeleringer.
Tribal art, 11. april 2019
Vurdering
Hammerslag