“Det Classenske stel”, tre fade af ostindisk porcelæn, dekoreret med medaillonbillede af J.-F. Saly's rytterstatue af Frederik V og gitteret derom i tusch, guld og rødt mod blå himmel og indfattet af laurbærkrans i brunt og guld, purpurmalet bort med grøn bladsnor og bred forgyldt kant med indskrift “Til Erindring af Det Danske Asiatiske Compagnie den XXI October MDCCLXXIV”. Kina, ca. 1775. Diam. 30, 34 og 39 cm. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Et fad gennemrepareret.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024
25 bud