Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)
Fem vaser af stentøj. “Dråbe”-formet vase dekoreret med turkis glasur med brune elementer. Stemplet monogram, Saxbo, Danmark, 1. Udført 1937–1949. H. 9,5. Bæger-formet vase med vertikale indridsninger på øverste del. Dekoreret med brun glasur. Sign. E.St.N., 103. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 6,3. Cylindrisk vase modelleret i let tresidet form. Dekoreret med grønlig brun glasur. Sign. Sonne. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 12. Rund vase med indridsninger i relief. Dekoreret med brun og gråbrun glasur. Stemplet monogram VP, 7225. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 9,7. Stor dråbeformet vase dekoreret med transparent okkerbrun glasur med violette elementer. Sign. monogram, 21349. Kgl. P. Udført 1957. Unik. H. 17. (5)
Turkis-glaseret Saxbo-vase med to hårrevner á hhv. 5 og 2 cm. på øverste kant. Edith Sonne vase: øverste kant er slebet ned.
Moderne kunst og design, 9. juni 2020
24 bud