Ubekendte malere, 19. årh.
En samling af syv miniatureportrætter forestillende tre damer, tre herrer samt en baby. Én sign. Fr. Blessinger 1839, seks usigneret. Gouache på ben. Varierende mål fra 6,5×7 til 9,5×7,5. (7).
Minimal aldersrelateret slitage. Et herreportræt med misfarvninger, et dameportræt med enkelte afskalninger. Undersøgt i rammer.
Ældre malerier og møbler, 24. juni 2019
14 bud