2447/823
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Tre tallerkner af lertøj modelleret med svejfet kant. Dekoreret med blomsterdekor i grønne, brune og lyserøde nuancer på lysegrå base. Usign. B. 30. L. 32,5. (3)
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Dedikeret til hhv. Palkó, Bitte og Gudrun - se venligst detaljefoto.
Vurdering