Lommeur af 18 kt. guld, kasse rigt graveret, sølvfarvet skive med romertal og blomsterornamentik, støvkapsel af forgyldt metal; samt vedhæng og optræksnøgle af guldholdigt metal, prydet med karneol. 19. årh. Vægt lommeur 35 g. Kassediam. 38 mm. Vedhæng H. ekskl. øsken 34 mm. (3)
Proveniens: Dansk privat samling.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive let anløbet. Kædering og “krone” ej guld. Vedhæng og nøgle med mindre indtryk, nøgle med små perforeringer. Nøgle passer til lommeur.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020
30 bud