2131/​534

Fredrik A. Kayser (f. 1924, d. 1968)

Lænestol med stel af teak. Sæde samt ryg betrukket med rød uld. Udført hos Vatne, Norge.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. En løs samling ved armlæn. Uld med pletter og smuds. Syninger med defekter.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK