2131/534
Fredrik A. Kayser (f. 1924, d. 1968)
Lænestol med stel af teak. Sæde samt ryg betrukket med rød uld. Udført hos Vatne, Norge.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. En løs samling ved armlæn. Uld med pletter og smuds. Syninger med defekter.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag