1703/805
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Tre flaskeformede vaser af lertøj modelleret med vertikale riller. Dekoreret med hhv. hvid, orange og turkisblå glasur. Alle sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 20,5. - 22. (3)
Fremstår med brugsslitage. Flere små og store afslag samt glasurafslag. Turkisglaseret vase med reparation.
Moderne kunst og design, 17. januar 2017
Vurdering
Hammerslag