2414/892
Yki Nummi (f. 1925, d. 1984)
“Lokki/Sky Flyer”. Pendel med skærm af hvid akryl. Udført hos Sanka Oy for Stockmann Orno, Finland. 1960'erne. H. 28. Diam. 46.
Brugsslitage. Ridser og mærker, herunder enkelt varmepåvirket område fra stearinlys. Let gulnet. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag