877/​627

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

Uden titel. Sign. Jorn 67, betegnet på bagsiden S. Giorgio, Albisola. Fad i lertøj med dekoration i polykrom glasur og indridset relief. Dia. 30.

Værket er registreret i arkivet på Museum Jorn, Silkeborg.

Litteratur: Luca Bochicchio & Paola Valenti (red.): “Asger Jorn - The Form and Beyond”, Genova University Press 2014, geng. som pl. 51. Proveniens: Galleria Signori Arte, Albissola Marina.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag